![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjGx2rxm4q-lbrLqDAlJLnmbK2iCBY6keURdQUqmhjuzeG7f_UPVnCrQ0Y60_K023rDvyKv9wZpFr53UMePGl615z7yJrKIAJfx9OEdRd-4iHJ0rtIjLZC8aC2MHgMZIP9BqUWKLoDXaEQ/s320/Projekt+bez+tytu%25C5%2582u%252834%2529.png)
O ilości węglowodanów prostych w pożywieniu dziecka, wielu z nas nie ma bladego pojęcia. Wypełniając kwestionariusz podopiecznego pytam się mamy trzyletniego bąbla czy dziecko je słodycze, mama zaprzecza, gdzie w dalszej rozmowie słyszę, że dziecko je pszenne płatki miodowe, tosty z dżemem lub kremem czekoladowym, pije mleko truskawkowe. Z każdą wymienioną rzeczą zapadam się coraz bardziej w fotel, ale słucham. Jak już myślałam, że pani skończyła usłyszałam "w niedziele pije czarny napój gazowany ten od świętego Mikołaja z reklamy". A na co dzień pije ZDROWY sok pomarańczowy z kartonika.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że to nie był to odosobniony przypadek, takich rodziców spotykam bardzo często, nie ma tygodnia żebym nie musiała tłumaczyć rodzicowi dlaczego sok to niezdrowa alternatywa dla wody, albo miodowe płatki kukurydziane to nie dobrodziejstwo dla zdrowia płynące z miodu.
Wielu z nas nie daje swoim dzieciom do jedzenia ciastek, wafelków, batoników i innych "śmieci" z regału słodycze w markecie. Nie będąc świadomym, że pod płaszczykiem zdrowego jedzenia ukryte jest tyle cukru. To, że na opakowaniu jest napisane bez dodatku cukru nie oznacza, że produkt jest go pozbawiony, tak samo 100% owoców lub naturalnego pochodzenia nie oznacza, że tego cukru jest mało.
Nadmiar cukru to nie tylko otyłość, ale próchnica, nadciśnienie, cukrzyca i wiele innych chorób. Poza tym cukier (obojętnie jaki on jest) nie dostarcza żadnych składników odżywczych. Jednak nie rezygnujmy z niego całkowicie, bo to ważny węglowodan do pracy mózgu, poza tym jest źródłem siły dla mięśni. Jednak odpowiednio dozujmy jego podaż. Niech nie będzie aż tak słodko 😃
Komentarze
Prześlij komentarz